فعالیت‌ های هوش مصنوعی در ایران

فعالیت‌ های هوش مصنوعی در ایران و خدمات وابسته به آن.


فعالیت‌ های هوش مصنوعی در دنیای امروز نقش قوی و پررنگ این بخش از تکنولوژی نوین کامپیوتر به‌سرعت رو به رشد است. تا آن جا که گمان می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور هدایت بسیاری از امور را به‌ دست بگیرد.
ماشین‌های وابسته به این فناوری مدرن در فعالیت‌ های هوش مصنوعی به‌نحوی برنامه‌نویسی شده‌اند که بتوانند همانند انسان فکر کرده، مسايل را تحلیل کنند و در نهایت تقلیدکننده‌ی قوی کارهای انسان باشند.

از این جهت طراحی برنامه‌های بسیار متنوع از بازی‌های رایانه‌ای تا سیستم‌های پیشرفته نظامی در ردیف فعالیت‌ های هوش مصنوعی قرار می‌گیرد.
این همه باعث شده هراس از خطرات این برنامه نیز، در کنار چشم‌اندازهای امیدبخش فعالیت‌ های هوش مصنوعی به‌بخشی از کارنامه این برنامه بدل شود.
در مطالعه این مطلب فعالیت‌ های هوش مصنوعی با ما همراه بمانید

هوش مصنوعی چیست و چگونه تولید می‌شود؟


1-سخن نخست

بهره‌گیری از ماشین‌های هوشمند در زندگی انسان دهه‌‌هاست که آغاز شده و نتایج آن همه روزه در محیط اطراف ما دیده می‌شود. اتوماسیون ابزارها و استفاده از لوازم خودکار علاوه بر سرعت و سهولتی که به امور می‌بخشد، دقت را نیز به‌طرز مشهودی چاشنی کارها می‌کند.
در سال‌های اخیر و با ابداع هوش مصنوعی، درهای تازه‌ای به روی دنیای تکنولوژی باز شده است. این فناوری به‌طرز جالبی هوش انسان را شبیه‌سازی کرده و در عصر ما، نزدیک‌ترین گزینه برای دستیابی به شیوه‌های ابداعی توسط ماشین‌های ساخته دست بشر است.

این علم در شاخه علوم کامپیوتر دسته‌بندی شده، اما در عمل ارتباط عمیقی با سایر علوم روز دنیا از ریاضیات تا زیست‌شناسی و فیزیولوژی و از علوم اجتماعی تا سایر شاخه‌های کاربردی دانش دارد که فعالیت های هوش مصنوعی این ها را در بر دارد.

در همه این موارد، الگوهای برگرفته از ویژگی‌های موجودات زنده به‌ویژه انسان با دقیق‌ترین شبیه‌سازی شناسایی شده و برای تحلیل اطلاعات و تولید فعالیت های هوش مصنوعی به‌کار گرفته می‌شوند.
اما این همه در چه مواردی کاربرد دارد؟

عکس فعالیت‌های هوش مصنوعی در ایران

2-هوش مصنوعی و کاربردهای آن!

پیش از آنکه به بیان موارد فعالیت های هوش مصنوعی بپردازیم، بهتر است اشاره‌ای نیز به اهداف آن داشته باشیم. قابلیت تحلیل اطلاعات بر اساس رفتار هوشمندانه و استدلال مشابه با آنچه در ذهن انسان شکل می‌گیرد، اصلی‌ترین اهداف برگرفته از کاربرد فعالیت‌ های هوش مصنوعی این نوع تکنولوژی در دنیای امروز است.
درک زبان رایانه و عملکرد سیستماتیک آن، پایه و اساس این علم بوده و مبنای تحلیل داده‌ها در آن به‌شمار می‌آید. پتانسیل بالای استفاده از هوش مصنوعی در زمان حال و آینده‌ی نزدیک نیز، چشم اندازهای رو به گسترش آن را بسیار روشن نموده است.

با ما همراه باشید تا هم‌اکنون ببینیم دانش‌آموختگان این رشته در چه  زمینه‌های کاری قادر به فعالیت‌ های هوش مصنوعی و عرضه‌ ی توانمندی‌ های خود هستند و ویژگی های هر یک را با هم بررسی کنیم.

 -طراحی بازی

بازی‌های رایانه‌ای در سال‌های گذشته با سرعت بالایی در حال رشد بوده و از اقبال به‌مراتب بالاتری نسبت به گذشته بین کاربران بهره‌مند شده‌اند. کاربردهای وسیعی از هوش مصنوعی در این زمینه مورد نیاز است که می‌تواند زمینه‌های کاری خوبی برای متخصصین این رشته به‌دنبال داشته باشد.

بنر فعالیت‌های هوش مصنوعی در ایران

 – مدیریت شبکه

با افزایش روزافزون کار با اینترنت و کاربرد شبکه در بسیاری از کسب‌وکارها و شرکت‌های کوچک و بزرگ، مدیریت شبکه در چند سال اخیر رشد تصاعدی دارد.
با رشد روزافزون و گسترش این شبکه‌ها، مدیریت شبکه شاهد بروز درهم‌پیچیدگی‌ها و مشکلاتی است که در این زمینه به‌صورت اجتناب‌ناپذیر رخ می‌دهد. در چنین شرایطی فعالیت‌ های هوش مصنوعی به‌طرز اعجاب‌آوری کارگشاست.

 – طراحی ربات

طراحی ربات‌های هوشمند از موارد مرتبط با این زمینه کاری است که در سال‌های اخیر کمتر بدان پرداخته شده است. بدیهی است با مرتبط نمودن این دو، فرصت‌های فراوان شغلی در این مجموعه قابل بهره‌برداری خواهد بود.

 – مدیریت امنیت اطلاعات

با توجه به اهمیت اطلاعات در دنیای امروزی، نیاز به نیرویی خلاق و بهره‌مند از دانش روز دنیا به‌خصوص هوش مصنوعی برای مدیریت این مجموعه بدیهی است.

 – طراح و تحلیلگر سازه

مهندسی سازه از رشته‌های فعال در زمینه کاربرد ربات‌های هوشمند است که استفاده دانش آموختگان این رشته، کمک زیادی به بسط و توسعه بخش هوش مصنوعی خواهد نمود.

 – برنامه نویسی

برنامه‌نویسی به‌عنوان بازوی توانمند رباتیک و استفاده بهینه از هوش مصنوعی مطرح بوده و به‌نوعی مادر این رشته به‌شمار می‌آید. لازم است شرایط بهره‌مندی فعالان برنامه‌نویس و کارآزمودگان این رشته از زمینه‌های کاری این رشته بیش از پیش فراهم آید.

 – مدیریت وب

وب و حواشی آن از رشته‌های مرتبط با هوش مصنوعی بوده و زمینه تنگاتنگی با گسترش این فیلدکاری دارند.

 – متخصص هوش مصنوعی و صنایع

متخصصین این رشته می‌توانند به‌بهترین شکل زمینه‌ساز ارتباط مفید بین علوم پایه با تکنولوژی نوین هوش مصنوعی باشند.

3- هوش مصنوعی در ایران، آمیزه‌ای از بیم و امید!

متاسفانه در کشور ما ظرفیت‌ فعالیت‌ های هوش مصنوعی ، این رشته علمی چندان شناخته شده نیست و بسترهای بهره‌برداری ا‌ز آنها به‌درستی فراهم نیامده است.

استفاده از هوش مصنوعی نه‌تنها به‌عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف علمی و عملی تکنولوژی، که بیش از آن به‌منزله زمینه‌ای برای ورود به دنیای جدید از الزامات مهم و کلیدی عصر حاضر به‌شمار می‌آید.
لازم است مراکز و شرکت‌های فعال در این زمینه تقویت شده و زمینه برای گسترش کار آنها فراهم شود.
هم‌چنین گسترش این مراکز به شکل کمی و کیفی نیز، کمک شایانی به فراهم آوردن شرایط رشد رشته‌های مرتبط با هوش مصنوعی نموده و مقدمه‌ای برای ورود به بازارهای جهانی فراهم خواهد آورد.

و در پایان…


هوش مصنوعی بی‌هیچ اغراق پایه و اساس دنیای مدرن و آینده علوم امروزی است.
در حالی که کشورهای پیشرفته دنیا و غول‌های تکنولوژی بیشترین توان خود را برای رسیدن به رتبه‌های برتر در به‌کارگیری فعالیت‌ های هوش مصنوعی این فناوری نوپا به‌کار بسته‌اند، در کشور ما عدد شرکت‌های فعال در این زمینه به رقم بسیار کوچک و باورنکردنی ۲۹ مورد محدود شده است!
این در حالی است که رشد تصاعدی موارد استفاده از ربات‌های هوشمند در مشاغل مختلف، بسیار زودتر از آنچه گمان می‌رود آینده اقتصاد جهانی را در دست خواهد گرفت.

فعالیت‌ های هوش مصنوعی زیادی در زمینه‌های کاری مختلف به‌صورت بالقوه از طرف دانش‌پژوهان این رشته در جریان است. امید است که با بها دادن به این فعالیت‌ های هوش مصنوعی علمی، در آینده نزدیک شاهد رشد و ترقی این فعالیت‌ها و نتایج مثبت آنها در ارزش‌گذاری به این رشته خلاق باشیم.

پس شما نیز می توانید با کمک کارشناسان هوش مصنوعی ایلیتا از اولین ها در ایران باشید. با کارشناسان هوش مصنوعی شرکت فناوران گستر ایلیتا به شماره تماس 09057409004 تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید : پیش بینی رفتار مشتری توسط هوش مصنوعی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − چهار =

    سئو سایتطراحی سایتهوش مصنوعی